طراحی سایت با وردپرس قسمت هفدهم


طراحی سایت با وردپرسوردپرس 

در طراحی سایت با وردپرس قسمت هفدهم به بخش فایل های قالب و قالب های نوشته می پردازیم:

ما فایل های قالب را قبلاً مورد بررسی قرار دادیم. بعد از آن در مورد اهداف فایل های قالب که از طریق post type اهداف بیشتری از این فایل ها را مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار می دهند ارایه دادیم. شما همچنین بعضی از موارد کاربرد عملی فایل های قالب را فراخواهید گرفت.

شما استارت کار را با فایل های قالب پست که با نمایش post type پست شروع می شود، خواهید زد. سپس شما به فایل های قالب برگه ها نگاه خواهید کرد که post type برگه ها را نمایش می دهد و قالب های برگه های خاص را که وردپرس طبق عملکرد آن ساخته شده است، درگیر می کند. بعداً شما درباره فایل های قالب پیوست که post type پیوست را نمایش می دهد یاد خواهید گرفت. همچنین شما درباره نمایش post type های شخصی که توسط یک افزونه در قالب های post type های شخصی ساخته می شوند را فراخواهید گرفت. در آخر شما برخی از فایل های قالب جزیی و متفرقه را لمس خواهید کرد که الحاق آن ها الزامی ست ولی لزوماً post type را نشان نمی دهند.

مهم این است که وردپرس واقعا فایل های قالب را به نوع خاصی از فای لهای قالب مانند فایلهای پست قالب یا فایل های قالب دلخواه تقسیم نمی کند. به ویژه بسیاری از فایل های قالب، همانند index.php یا search.php می توانند توسط post type های مختلفی نمایش داده شوند. این راهنما به شما کمک می کند تا فایل های قالب خاص خود را بر اساس post type هایی که می خواهید نمایش دهید به مرجع تقسیم کنید.

#فایل های قالب پست

در اینجا بسیاری از فایل های قالب وجود دارد که وردپرس برای نمایش post type های پست از آن استفاده می کند. هر محتوایی که با یک وبلاگ یا پست های آن در ارتباط است، در post type پست قرار دارد.

#Index.php

index.php نوع پست های شما را اگر در آن مکان فایل دیگری وجود نداشته باشد، نمایش خواهد داد، همانطور که در بسیاری از موارد گفته شد، هر قالبی برای اعتبار باید فایل index.php داشته باشد. بسیار از قالب های پایه می توانند تنها با استفاده از index.php نوع پست ها را نمایش دهند، اما موارد استفاده شده در بالا بیانگر ایجاد سایر فایل های قالب است.

اغلب شما ساختار یا طرح بندی محتوای منحصر بفرد بسته به آنچه که نمایش داده می شود را می خواهید. قالب های بسیاری وجود دارد که می توانید آن را برای سفارشی کردن ساختار محتوا بر اساس زمینه درون سایت استفاده کنید. دو مورد قابل توجه قالب فایل های پست home.php و single.php هستند که به ترتیب یک فید از پست و یک پست یکتا را نمایش می دهند.

#Home.php

هنگامی که صفحه اصلی استاتیک مورد استفاده قرار می گیرد و سایت دارای یک صفحه برای لیست وبلاگ تعریف شده است، فایل home.php برای لیست صفحه تعیین شده وبلاگ استفاده می شود. استفاده از این الگو برای ایجاد یک قالب صفحه سفارشی توصیه شده است چرا که صفحه وبلاگ در قالب یک صفحه سفارشی درست کار نخواهد کرد. اگر home.php در قالب وجود ندارد، index.php به جای آن استفاده خواهد شد.

#Single.php

این حس خوشایندی است که ساختار قالب شما به سادگی ساخته شود و قالب های زیادی را ایجاد نکنید مگر اینکه به آن ها نیاز داشته باشید. از این رو، بیشتر توسعه دهندگان قالب، فایل single-post.php را نمی سازند چون single.php کافی است. برای اکثر موارد، همه قالب ها باید دارای single.php باشند. در زیر نمونه ای از یک فایل single.php از قالب Twenty Fifteen را مشاهده می کنید.

در کد مثال بالا شما می توانید سربرگ را با  ()get_header که بین دو تگ html قرار دارد، بیابید. سپس حلقه و تگ قالب ( () get_template_part ( ‘content’ , get_post_format شروع می شود و محتوا را توسط

()get_post_format در محل مناسب قرار می دهد. بعد از آن دیدگاه ها با تگ ()comment_template قرار می گیرند. سپس برخی از صفحه بندی ها وجود دارد. در آخر، div های محتوا بسته شده و فوتر در ()get_footer قرار می گیرد.

#Singular.php

ورژن 4.3 وردپرس singular.php را افزود که در سلسله مراتب بعد از single.php برای پست ها، page.php برای برگه ها و تغییرات هر کدام می آید. این قالب از قوانین ()is_singular پیروی می کند و بدون در نظر گرفتن post type برای یک پست استفاده می شود. قالب هایی که از همان کد برای هر دو فایل استفاده می کنند ( یا یکی را در دیگری الحاق می کنند) اکنون می توانند از یک الگوی ساده تر استفاده نمایند.

#Archive.php

به استثنای یک توسعه دهنده متا دیتاها با پیوندهای واقعی در قالب ها، archive.php استفاده نخواهد شد. متا دیتا اطلاعاتی راجع به پست است. برای مثال تاریخ چیزی که نوشته شده است، نویسنده، و هر دسته بندی، برچسب یا taxonomy استفاده شده برای یک پست، مثال هایی راجع به متا دیتا می باشد. هنگامی که بازدید کننده در یک وب سایت روی متا دیتا کلیک می کند، archive.php هر پستی را که مرتبط با آن متا دیتا می باشد فراخوانی خواهد کرد. برای مثال، اگر بازدید کننده روی نام یک نویسنده کلیک کند، archive.php تمام پست های آن نویسنده را نمایش خواهد داد.

به طور رایج، عنوان صفحه نمایش داده شده توسط archive.php ، نام متا دیتا که کاربر روی آن کلیک کرده، می باشد. بنابراین اگر کاربر روی نام نویسنده کلیک کند، نام صفحه نمایش تمام پست های نویسنده های دیگر را نمایش خواهد داد و اغلب ممکن است شامل توضیحات اضافی راجع به متا دیتا باشد. در اینجا مثالی از قالب Twenty Fifteen از روی فایل archive.php آورده شده است. این قطعه تنها تکه ای از کد می باشد که فایل archive.php را از فایل home.php یا index.php متمایز می سازد.

#Author.php و Date.php

Author.php و Date.php فایل های دقیق تر از post type آرشیو می باشند. اگر شما نیاز به بازبینی دارید که در کجای سلسله مراتب جای گرفته اند. به طور معمول archive.php برای اکثر نیازهای یک قالب کافی خواهد بود و شما نیازی به این فایل ها ندارید.

#Author.php

اگر شما در حال ساختن یک قالب برای نویسندگان متعدد هستید، ممکن است ساخت یک قالب author.php منطقی باشد. در قالب author.php شما می توانید اطلاعات بیشتری راجع به یک نویسنده، گراواتار آن، سایت های رسانه اجتماعی خود، و سپس تمام پست هایی که توسط آن ها نوشته شده است را قرار دهید.

علاوه بر این، شما می توانید فایل های author.php دقیق تری برای تک تک نویسندگان با استفاده شناسه نویسنده یا نام کاربری آن ها بسازید. به عنوان مثال بگویید John Doe نویسنده اصلی (head) برای سایت با بسیاری از نویسندگان مهمان می باشد. شما شاید بخواهید تمام اطلاعات نویسندگان مهمان را در author.php نمایش دهید، اما ممکن است یک صفحه نویسنده جداگانه برای نمایش بیشتر اطلاعات برای John Doe توسط ایجاد author-johndoe.php یا author-3.php اگر شناسه author او 3 باشد، بسازید.

#Date.php

به طور مشابه، اگر شما در حال ساخت وب سایت های راجع به اخبار یا روزنامه هستید، ممکن است ساخت یک فایل date.php منطقی باشد زیرا اغلب این نوع وب سایت ها مقالات و پست های خود را طبق تاریخ یا عنوان سازماندهی می کنند. علاوه بر این، شما می توانید یک day.php، mounth.php یا year.php بسازید اگر دلایل کافی برای آن پیدا کردید.

#Category.php, Tag.php و Taxonomy.php

اگر شما نیاز به بازنگری categories، tags و taxonomies دارید می توانید صفحات آن ها را ببینید. اغلب نیازی به ساخت این فایل های قالب نیست. با این حال، در یک مثال از ساخت یک وب سایت برای بلاگرهای مواد غذایی، برای ساخت این قالب های خاص مورد استفاده می باشند. در یک وبسایت مواد غذایی، دسته بندی ها می توانند رستوران های عالی، غذای خوب، غذاهای بومی و دستور پخت باشد.

شما ممکن است بخواهید در بیشتر پست های بلاگ خود به جز دستورالعمل را که دسته بندی شده است را در هر بلاگ نمایش دهید، چون همه دستورالعمل ها دارای مواد تشکیل دهنده و دستور پخت می باشند. از این رو، شما ممکن است بخواهید یک فایل category-recipe.php بسازید تا پست های دستورالعمل بلاگ خود را در یک grid view با برخی از جزییات مهم در مورد دستورالعمل نمایش دهید.

علاوه بر این، شاید شکلات یک برچسب واقعاً مهم برای قالبی که می سازید باشد. ممکن است ساخت فایل tag-chocolate.php منطقی باشد تا بتوانید یک بنر تصویری مخصوص شکلات نمایش دهید.

#Search.php

اکثر قالب ها دارای فایل search.php می باشند، بنابراین برای کاربران واضح است که جستجو از طریق آن انجام شده است. این رایج است که نوعی سربرگ برای نتایج جستجو باشد همانند قطعه ای که در اینترنت از قالب Twenty Fifteen پیدا کردیم.

این کد کویری که جستجو شده است را با ()get_search_query نمایش می دهد. اغلب search.php زمانی که کاربر تلاش می کند تا بداند که آیا مقاله متناسب با صفحه جستجوی خود است، گزیده ای از محتوا را به جای کل محتوا نمایش می دهد.

در بخش بعدی به قالب های برگه می پردازیم.
مطالب مرتبط با این دسته بندی