طراحی سایت با وردپرس قسمت سوم


طراحی سایت با وردپرسوردپرس 

طراحی سایت با وردپرس قسمت سوم از بخش شروع به مجوز عمومی کلی گنو ((GPL) GNU General Public License) و لایسنس آن می پردازد.

برای توسعه رایگان یا غیر رایگان قالب های وردپرس شما نیاز به آشنایی با (GNU General Public License (GPL دارید که وردپرس از آن استفاده می کند.

#آزادی های اساسی GPL

آزادی (روح و روان باز) و اشتراک در جامعه ورپرس رونق دارد به دلیل اینکه اصول اساسی که هسته آن را تشکیل می دهد لایسنس است. یک نظریه در مورد GPL “منشور حقوق بشر” برای نرم افزار می باشد.

GPL چهار آزادی زیر را ایجاد می کند:

  1. آزادی به اجرای برنامه برای هر هدف.
  2. آزادی به مطالعه چگونگی کارکرد برنامه و تغییر آن، سپس انجام محاسباتی که خواستار آن هستید.
  3. کمک به توزیع مجدد کپی ها، بنابراین شما می توانید به هم رده های خود کمک نمایید.
  4. کمک به توزیع نسخه از نسخه های اصلاح شده خود، برای بهره مند شدن از تغییرات خود فرصتی به جامعه بدهید.

#’رایگان’ در زمینه نرم افزار چیست؟

‘رایگان’ در نرم افزار رایگان، اشاره به آزادی دارد و به قیمت مربوط نیست. بنیاد نرم افزار آزاد دوست دارد بگوید “رایگان در گفتار، نه در آبجو”. نرم افزار رایگان نرم افزاری که کاربران می توانند هر طور که مایل هستند از  آن استفاده نمایند. لزومی ندارد آن هزینه ای نداشته باشد، گرچه آنهایی که در دایرکتوری قالب wordpress.org میزبانی می شوند رایگان هستند.

نرم افزار رایگان می تواند با تگ قیمت آمده باشد. به عبارت دیگر، شما می توانید یک قالب GPL بسازید و آن را 50 دلار بفروشید، و آن هنوز هم نرم افزار رایگان شمرده می شود. چرا؟ چون کاربر آن را رایگان اجرا می کند، تغییر می دهد، و نرم افزار را توزیع می کند یا هرگونه تغییراتی که در نرم افزار می دهد.

#نگه داشتن رایگان آن برای همه

آزادی های GPL نه تنها به قطعه اصلی نرم افزار اعمال می شود؛ بلکه وظایف مشتق شده از GPL-licensed نرم افزار باید همان license یکسان را بدون محدودیت یا شرایط استفاده اتخاذ نماید.

بدین معنا، GPL حفاظت نهایی از آزادی را با اطمینان از هر چیزی که از نرم افزار مشتق شده است و نمی تواند پس از این واقعیت “locked down” باشد، فراهم می سازد؛ آن باید همیشه برای آزمایش و اکتشافات آینده رایگان باقی بماند.

#آیا من به مجوز قالب تحت GPL نیازمندم؟

اگر شما برنامه ای برای توزیع قالب خود ندارید پس شما نیازمند اخذ لایسنس GPL در کار خود نمی باشید. GPL فقط برای توزیع نرم افزار اعمال می شود. اگر شما نرم افزار را توزیع نمی کنید، شما احتیاجی به اخذ GPL ندارید. (برای مثال، قالبی که فقط از آن به صورت شخصی استفاده می کنید، یا روی ماشین محلی (local machin) قرار دارد.).

اگر شما مایل به ارسال ساخته ی خود روی مخزن رایگان قالب wordpress.org هستید، آن باید %100 با GPL سازگار باشد، شامل فایل های CSS و تصاویر. چون املای آزادی GPL در قلب وردپرس می باشد، ما توسعه دهندگان را به توزیع قالب های خود %100 سازگار با لایسنس GPL تشویق می کنیم.

آزادی یکی از بخش های مهم توسعه قالب های وردپرس است. اگر شما برنامه ای برای توزیع قالب تان دارید، این یک ایده خوب برای لایسنس کامل آن تحت GPL می باشد، بنابراین دیگران می توانند از همان آزادی که شما هنگام ایجاد آن قالب داشتید لذت ببرند.

#مطالعه بیشتر

به وسعت درک شما از وردپرس و GPL

در ادامه مطلب به راه اندازی یک محیط توسعه خواهیم پرداخت، همچنین شما می توانید در مطلب قبلی چیستی یک قالب وردپرس را مطالعه نمایید.
مطالب مرتبط با این دسته بندی