طراحی سایت با وردپرس قسمت دوم


طراحی سایت با وردپرسوردپرس 

در طراحی سایت با وردپرس قسمت دوم به چیستی یک قالب وردپرس در بخش شروع می پردازیم:

اکثر اوقات یک قالب وردپرس طراحی سایت شما را تغییر می دهد که از آن جمله می توان به طرح قالب اشاره نمود. تغییر قالب شما تغییراتی در نمایانی سایت شما در بخش فرانت اند (Front-end) ایجاد می کند، برای مثال: یک بازدید کننده سایت شما را روی وب در مرورگر خود چگونه مشاهده خواهد کرد. هزاران قالب رایگان وردپرس در دایرکتوری قالب wordpress.org موجود هستند، گرچه بسیاری از سایت های وردپرس از قالب های شخصی استفاده می کنند.

#قالب ها چه انجام می دهند؟

قالب ها محتوا و داده ها را دریافت می کنند و آن را توسط وردپرس مرتب کرده و روی مروگر نمایش می دهند. زمانی که شما یک قالب وردپرس می سازید، تصمیم می گیرید که محتوای آن چگونه به نظر رسیده و نمایش داده شود. اینجا گزینه های زیادی هنگام ساختن قالب در دسترس شماست. برای مثال:

 • قالب شما می تواند دارای طرح های مختلف باشد، مانند طرح ایستا یا واکنش گرا، یک ستونه یا دو ستونه.
 • قالب شما می تواند محتوا را هر کجا که شما می خواهید نمایش دهد.
 • قالب شما می تواند مشخص کند مطلب شما در کدام ساختار از دستگاه ها فعال باشد.
 • قالب شما می تواند تایپوگرافی و عناصر طراحی را با استفاده از CSS شخصی سازی کند.
 • عناصر دیگر طراحی شبیه تصاویر و ویدیوها می توانند در هر جایی از قالب شما الحاق شوند.

قالب های وردپرس فوق العاده قدرتمند هستند. اما، در هر پروژه طراحی وب، یک قالب بیش از طرح و رنگ است. قالب های خوب علاوه بر زیبا بودن، باعث بهبود تعامل با محتوای وب خواهد بود.

#قالب ها از چه ساخته شده اند؟

در ابتدایی ترین سطح خود، قالب های وردپرس مجموعه ای از فایل های مختلف هستند که برای ایجاد آنچه شما می بینید با هم دیگر کار می کنند، و همچنین چگونگی رفتار سایت شما.

#فایل های الزامی

تنها دو فایل کاملا الزامی در قالب وردپرس وجود دارد:

 1. index.php فایل اصلی قالب
 2. style.css فایل اصلی stylesheet

هر چند که لازم نیست، ممکن شما فایل های اضافی موجود در پوشه قالب را ببینید:

 • فایل های PHP – شامل فایل های قالب
 • فایل های محلی
 • فایل های CSS
 • گرافیک ها
 • جاوا اسکریپت
 • فایل های متنی – معمولا اطلاعات لایسنس، دستورالعمل های readme.txt، و یک فایل تغییرات

#بین یک قالب و یک پلاگین چه تفاوتی وجود دارد؟

بین ویژگی های موجود در قالب ها و افزونه ها cross-over مشترک می باشد.

با این حال، بهترین شیوه موجود:

 • یک قالب ارائه محتوا را کنترل می کند؛ در حالی که
 • یک پلاگین برای کنترل رفتار و ویژگی های سایت وردپرسی شما استفاده می شود.

هر قالبی که ایجاد می کنید نباید عملکردهای بحرانی (قابلیت های مهم) را به آن اضافه کنید. انجام کار بدان معناست، هنگامی که کاربر پوسته قالب خود را تغییر می دهد، آن عملکردها را نیز از دست خواهد داد. برای مثال، می گویند شما یک قالب با ویژگی نمونه کارها بسازید. زمانی که قالب خود را تغییر دهند کاربرانی که قبلا با استفاده از این قابلیت نمونه کارهای خود را ایجاد کرده بودند، نمونه کارهایشان را از دست خواهند داد.

با انتقال عملکردهای بحرانی به افزونه، شما طراحی سایت خود را برای تغییر ممکن می سازید، در حالی که عملکرد یکسان باقی می ماند.

به یاد داشته باشید، برخی از کاربران اغلب اوقات قالب ها را تغییر می دهند. اگر عملکردها در افزونه های جداگانه قرار گیرند بهترین عمل برای اطمینان از اینکه هر عملکرد لازم سایت شما کار می کند، حتی اگر طراحی آن تغییر یابد، می باشد.

#قالب های روی WordPress.org

دایرکتوری قالب wordpress.org  یکی از مکان های امن برای دانلود قالب های وردپرس می باشد. همه قالب ها از نزدیک بررسی می شوند، و باید برای اطمینان از کیفیت و امنیت با دستورالعمل های دقیق قالب بررسی شوند.

در ادامه لایسنس و GPL وردپرس را می خوانیم همچنین می توانید در قسمت اول چرایی استفاده از این راهنما برای طراحی سایت با وردپرس را مطالعه نمایید.
مطالب مرتبط با این دسته بندی